Fiatal lányként mindig azt gondoltam, hogy valami csodaszer lehet a szárazsamponnak nevezett spray, ami kitolja a hajmosást akár több nappal is. Ki ne örülne annak, ha a - nekem legalábbis - egy órás hamosást leredukálhatná? Én örültem, de most kicsit kiokosítottam magam az esetleges negatív tulajdonságairól is.

Először is, a szárazsamponok rengeteg vegyianyagagot tartalmaznak, például alkoholt, szilikonokat és mesterséges illatanyagokat, amelyek irritációt okozhatnak a fejbőrön és a légzőrendszerben is. Az alkoholos alapú szárazsamponok például száríthatják a fejbőrt, és hosszú távon hajhulláshoz vagy fejbőrproblémákhoz vezethetnek - nem beszélve a haj kiszáradásáról és töredezéséről. Mivel a hajunkra fújjuk, akarva akratlanul az arcbőrünkre is megy belőle, ami bőrgyulladást okozhat.

Emellett -nyilván ez fajtától függ - eltomítik a fejbőrt, ami miatt az nem tud lélegezni, és csak ártunk vele, mint használunk: zsírosabbá válhat egy idő után a hajunk, megváltozhat az olajtermelés, és korpa is jelentkezhet, amitől aztán elképesztő nehéz megszabadulni.

A következő veszélyes dolog az a hajmosás alaposságán áll, ugyanis ha nem mossuk le rendesen a fejbőrről, az az előbb említett dolgokat okozza, hatványozottan.

Hallottam már olyat is, hogy megnöveli a rák kockázatát, azonban ennyire nem eszik forrón a kását. a szárazsamponok körülbelül 70 százaléka benzolt tartalmaz, amit már összefüggésbe hoztak például a leukémia kialakulásával. Jobb félni, mint megijedni, érdemes olyan szárazsampont venni, ami nem tartalmaz benzolt.

Amit le kell ebből a cikkből szűrni, az az, hogy alkalomadtán mindenféle probléma nélkül használhatunk szárazsampont, de ha körültekintőek szeretnénk lenni, mindenképpen olyat vegyünk, amiben nincs benzol, mossuk ki alaposan, és ne vigyük túlzásba.

Te használsz szárazsampont?

Kép: Shutterstock