Ahogy közeledik a tél, egyre többen tapasztaljuk meg az ekcéma kellemetlen tüneteit. A hideg, szeles idő és a száraz, fűtött szobák kombinációja sokaknál felerősítheti az ekcémát, amit viszketés, bőrpír és száraz foltok jeleznek a bőrön. Sajnos én sem vagyok kivétel; már meg is jelentek a szemem alatt és a kezeimen a makacs ekcéma foltok, így jól tudom, mennyire zavaró és frusztráló lehet. Ebben a cikkben összegyűjtöttem néhány hasznos, házi praktikát és információt az ekcéma kezeléséről, hogy mindannyian jobban érezhessük magunkat a saját bőrünkben.

ekcéma kezelése eczema bőrápolás

 

Tegyük tisztába: mi is az az ekcéma?


Az ekcéma egy gyulladásos bőrbetegség, ami különösen gyakori az érzékeny bőrűeknél. A leggyakoribb formája az atópiás dermatitisz, amely sok esetben öröklődik, és gyakran már gyerekkorban jelentkezik. Az ekcémás bőr könnyebben kiszárad, és sérül a bőr védőrétege, ezért érzékenyebbé válik a környezeti hatásokra, mint például a hideg időjárás vagy a szeles napok. Tünetei közé tartozik a bőrpír, hámlás, viszketés, de akár apró hólyagok is megjelenhetnek. Egy mondatban összefoglalva, egy szenvedés.

A szteroidos krémek veszélyei – Miért kerüljük őket?


A makacs ekcéma kezelésére gyakran írnak fel szteroidos krémeket, mivel ezek gyorsan enyhítik a gyulladást és a viszketést. Azonban ezekkel a krémekkel érdemes óvatosan bánni. Hosszú távú használatuk mellékhatásokkal járhat, mint például a bőr elvékonyodása, szteroidfüggőség, sőt, a tünetek súlyosbodása, ha abbahagyjuk a használatukat. Emiatt a szteroidokat csak végső esetben és mindig orvosi felügyelettel ajánlott használni, és ha lehet, érdemes először természetesebb megoldásokhoz folyamodni.

Természetes megoldások és házi praktikák ekcéma ellen


Szerencsére vannak olyan házi módszerek és természetes alapanyagok, amelyek sokat segíthetnek a tünetek enyhítésében anélkül, hogy károsítanák a bőrt. Íme néhány hasznos tipp, amit otthon is kipróbálhatsz!

ekcéma kezelése eczema bőrápolás

Hidratálj rendszeresen és alaposan
A hidratálás az egyik legfontosabb lépés az ekcéma kezelésében. Válassz olyan testápolót vagy krémet, amely nem tartalmaz illatanyagokat és alkoholmentes. A természetes összetevőket, mint például az aloe vera vagy a kókuszolaj, szintén érdemes kipróbálni. Ezek nyugtatják és mélyen hidratálják a bőrt.

Fürdők – de nem akárhogy
A meleg fürdők nyugtatóak lehetnek, de az ekcémás bőrnek az a legjobb, ha a víz inkább langyos, mert a túl forró víz csak tovább szárítja a bőrt. Próbálj ki egy zabpehely fürdőt! Egy finomra őrölt zabpehellyel készült fürdő nyugtatja és enyhíti a viszketést, ráadásul természetes hidratáló hatású is.

Omega-3 zsírsavak és étrendkiegészítők
Az ekcéma kezeléséhez fontos, hogy ne csak kívülről, de belülről is támogassuk a bőr egészségét. Az omega-3 zsírsavakban gazdag ételek, mint a lazac, dió és lenmag, segíthetnek csökkenteni a gyulladást. Az A- és E-vitaminok szintén hozzájárulnak a bőr védőrétegének helyreállításához és a bőr hidratáltságának megőrzéséhez.

Kerüld az irritáló anyagokat
A téli hónapokban a bőrünk jobban ki van téve a szintetikus anyagok és vegyszerek káros hatásainak. Válassz természetes anyagból készült, puha ruhákat, amelyek nem irritálják a bőrt. Ha lehet, használj illatmentes és hypoallergén mosószert, és kerüld az erős vegyszereket a háztartásban is.

Levegő párásítása a lakásban
Télen, amikor folyamatosan megy a fűtés, a lakás levegője gyakran túl száraz lesz, ami az ekcémás bőrt különösen megviselheti. A párásító készülék használata segíthet a levegő nedvességtartalmának növelésében, ami megakadályozza a bőr kiszáradását.

Mikor érdemes orvoshoz fordulni?

Bár a házi praktikák és természetes megoldások sokat segíthetnek, ha a tüneteid nem javulnak, érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt. Az ekcéma komoly kellemetlenségeket okozhat, és minden eset egyedi, ezért a megfelelő kezelés megtalálása időbe telhet. Azt se felejtsük el, hogy lehetséges, hogy egy allergia okozza, tehát ha sok ideje fennáll az ekcémád, vizsgáltasd ki magad!

Képek: Shutterstock